Ponad 200 obrazów, kilkadziesiąt różnych form malarskich, setki zaangażowanych malarzy – tak w skrócie można podsumować udział artystów Ameryki Łacińskiej w projekcie LODZ600, stworzonym przez grupę społeczników chcących uczcić jubileusz 600-lecia Łodzi w wyjątkowy sposób. Po nitce do płótna… udało się zebrać 600 prac z całego świata.
LODZ600 to projekt artystyczny, stworzony z myślą o wielkim jubileuszu Miasta Łodzi. Choć jego pomysłodawcy nie są bezpośrednio związani z miastem, czują, że są „stąd”. Zainspirowani włókienniczą historią Łodzi, uwiecznioną w poetyckiej „Ziemi Obiecanej” Andrzeja Wajdy, społecznicy postanowili zgromadzić 600 prac artystów z całego świata. W Manufakturze odbył się wernisaż wystawy „Ameryka Łacińska świętuje 600-lecie Łodzi”, który był uhonorowaniem pracy i wielkiego zaangażowania artystów z Ameryki Łacińskiej. Dzięki nim udało się zebrać ponad 200 obrazów.
- Jestem niesamowicie dumna, że obchody 600-lecia Łodzi, choć już oficjalnie za nami, mogą trwać dalej i promować nasze miasto dzięki tak wspaniałym inicjatywom. Chciałabym bardzo podziękować inicjatorom, Panu Waldemarowi Płusie i Andrzejowi Jaskólskiemu, którzy wytrwali w swoim śmiałym marzeniu do końca i to dzięki nim możemy dziś oglądać te piękne, kolorowe i pełne życia prace – mówiła Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.
- My Latynosi, lubimy szalone pomysły. Gdy usłyszałem o projekcie pierwszy raz, pomyślałem, że to jest niemożliwe do zrealizowania, nie uda nam się zebrać aż tylu obrazów. Potem zacząłem jednak myśleć, jak zaangażować naszych artystów i zachęcić ich do opowiedzenia o mieście, które jest dla nich wielką tajemnicą. Nawet sama nazwa – trudna dla nas do wymówienia – wydawała się wyzwaniem. Kiedy jednak opowiadałem im o idei, a przede wszystkim szczytnym, charytatywnym celu wsparcia SOS Wiosek Dziecięcych, widziałem błysk w oczach – powiedział Julian Ramirez, Prezes Fundacji Unamos Culturas, partnera projektu LODZ600, zrzeszającego artystów latino.
Mecenat artystyczny nad inicjatywą objęła Manufaktura. - Jesteśmy niesamowicie dumni, że w naszym Muzeum Fabryki, na zabytkowych, ponad 100-letnich krosnach, powstał bawełniany materiał, który służył artystom jako podobrazie. Ten projekt jest dla nas uhonorowaniem włókienniczej historii – nie tylko Manufaktury, ale także samej Łodzi. Po wielu miesiącach intensywnej pracy możemy powiedzieć, że pierwszy etap projektu, a więc zgromadzenie obrazów jest za nami. Teraz kolejnym jest znalezienie obiektu, gdzie będziemy mogli przedstawić całą kolekcję jednocześnie, a później oczywiście też licytacja prac, z której dochód będzie przeznaczony na wsparcie rozwoju artystycznego podopiecznych SOS Wiosek Dziecięcych – dodał Sławomir Murawski, dyrektor Manufaktury.
Dochód z licytacji dzieł będzie przeznaczony na działalność i wsparcie podopiecznych Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. – Od 40 lat misją naszego stowarzyszenia jest pomoc opuszczonym i osieroconym dzieciom oraz tym pochodzącym z rodzin zagrożonych rozpadem. Chcemy działać tak, by zrekompensować im trudny czas i odzyskać dla nich prawdziwe dzieciństwo – mówiła Katarzyna Puławska, dyrektor operacyjna Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. – W naszej codziennej pracy chętnie korzystamy także z arte-terapii, więc tym bardziej cieszymy się, że tego typu inicjatywa wesprze naszych podopiecznych – dodała.
Link do strony artykułu: https://wm3.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/ameryka-lacinska-swietuje-600-lecie-lodzi-wyjatkowy-wernisaz-prac-projektu-lodz600